Eesti vs Austraalia

Kuna me oleme siin Austraalias nüüdseks juba kolm kuud olnud, siis oleme üsna palju tähele pannud, mis on siin Eestiga võrreldes erinev. Inimesed ise on enamjaolt üsna sarnased, erinev on aga:

-SUHTUMINE KILEKOTTIDESSE JA PRÜGI SORTEERIMISSE

Ükskõik, millisesse supermarketisse minna, kogu ostetud kraami pakendab müüja kilekottidesse sinu eest ära. Kilekotid ei ole need tavalised selveri kotid, millega meie harjunud oleme, vaid tunduvalt väiksemad ja kergemini purunevad. Sellepärast pannakse ühte kotti ainult paar asja ja kui osta umbes nädala jagu toitu (kahele) siis võib arvestada, et saad omale juurde vähemalt 6-7 kilekotti.

Inimesed lähevad siin poest ostukärudega koju. Neid on igal pool üle linna majade ees, bussipeatustes jne.

Taarat siin ei koguta. Mingit moodi prügi sorteerimine käib, kõigil majadel on kaks prügikasti, ühte käib tavaline prügi ja teise see, mida saab ümber töödelda. Aga nii palju, kui me Austraalastega koos oleme elanud, siis kodudes sees on ainult üks prügikast, kuhu pannakse kogu prügi. Tänavatel prügikaste põhimõtteliselt ei olegi.

-ALKOHOL JA TUBAKAS

on siin väga palju kallimad. Alkohol olenevalt sordist 2-3 korda kallim, tubakas ikka ligi 7 korda.

-LIIKLUS

Autodel on igal pool eesõigus ja inimesi üle tee ei lasta. Ülekäiguradasid põhimõtteliselt ei ole, sest kõigil on autod. Ilma autota on siin väga raske, sest bussiliiklus küll eksisteerib, aga see on tunduvalt aeglasem ja kallim kui Eestis. Ja kui tahad veidi Austraaliat ennast ka näha, loodust ja muid vaatamisväärsusi siis ilma autota ei saa.

-MAJADE EHITUS

Ei ole siin ainult 30 kraadi ja palmid, umbes pool Austraaliat kogeb talvekuude (juuni-august) ajal ikkagi talve ka. Perthis, kus meie praegu oleme, on talv keskmiselt 15 kraadi koos vihma ja tormidega. Teisel pool, kagu Austraalias New South Wales’is võib aga temperatuur langeda tunduvalt madalamale, praegu on seal miinuskraadid ja lumi. See ei ole seal küll tavaline, aga on ka varem juhtunud.

Seda arvestades võiks ju tunduda loogiline, et ehitatakse majad mis talvel hoiavad veidi sooja ja selle arvelt on siis suvel jahedamad. Aga ei, toas on täpselt sama temperatuur, mis õues.

Selle asemel kasutatakse talvel radiaatoreid ja suvel konditsioneeri. Talvel käiakse toas mütsi ja UGGidega, et oleks soe.

Aga kõigele vaatamata on siin siiski tore ja nende pisiasjadega harjub ruttu 🙂

Piia ja Alek

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s